TURISTIKA & RELAX

NA LIPTOVE

“Región Liptova má jednu z najmalebnejších prírodných scenérií v rámci Slovenska.”

Liptov je región na Slovensku, ktorého územie je zhruba totožné s územím bývalej Liptovskej župy. Zodpovedá okresom Ružomberok a Liptovský Mikuláš, malou časťou zasahuje aj do okresu Poprad

Zo severu ho ohraničuje Veľká Fatra, hrebeň Chočských vrchov a hrebeň Západných Tatier. Južnú hranicu Liptova tvorí hrebeň Nízkych Tatier, jeho západnú hranicu tvorí hrebeň Veľkej Fatry. Na Liptove pramenia rieky Čierny a Biely Váh, ktorých sútokom vzniká najdlhšia slovenská rieka Váh. Biely a Čierny Váh sa zlievajú priamo u nás v Kráľovej Lehote.

Má jednu z najmalebnejších prírodných scenérii v rámci Slovenska.

Väčšina jeho územia je hornatá, bohatá na lesy a prírodné krásy. Najcennejšie prírodné hodnoty sú chránené v Tatranskom národnom parku, Národnom parku Nízke Tatry a Národnom parku Veľká Fatra. Hodnotu prírody Liptova potvrdzuje jej vysoký stupeň ochrany. Ochrana lesov a prírodných krás tak dáva Liptovu záruku “zeleného” regiónu s čistou prírodou. Pešia turistika a cykloturistika v lete, ako aj zjazdové a bežecké lyžovanie v zime patria k najčastejším magnetom pre návštevníkov Liptova. Ak k tomu prirátame podzemné bohatstvo vo viacerých verejnosti prístupných jaskyniach a početné pramene liečivých minerálnych a termálnych vôd, ako aj vodnú nádrž Liptovská Mara, je prírodný obraz Liptova takmer dokonalý.

Za prírodným bohatstvom nezaostávajú ani kultúrno-historické pamiatky. Celý región je mimoriadne bohatý na stavebné pamiatky z rôznych historických období. Veľmi často sú medzi nimi zastúpené kúrie a kaštiele, s ktorými sa možno stretnúť vo viacerých obciach. Najstaršími architektonickými pamiatkami sú zrúcaniny stredovekých hradov (Likava, Liptovský hrad).

Vo viacerých obciach na Liptove sa možno dodnes stretnúť s pamiatkami ľudovej architektúry, z ktorých viaceré sa nachádzajú vo Vlkolínci (zaradenom do Zoznamu svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO) a v múzeu v prírode v Pribyline. Jedinečný drevený kostol vo Sv. Kríži je jednou z najväčších drevených stavieb v Európe. Ďalšie kultúrno-historické atrakcie Liptova sú napríklad Havránok, Ovčiarske Múzeum v Liptovskom Hrádku, Galéria P. M. Bohúňa v Liptovskom Mikuláši alebo samotné mestá Liptova.

TURISTIKA V OKOLÍ RANČA V KRÁĽOVEJ LEHOTE

Turistické trasy priamo z Ranča

RELAX NA LIPTOVE

Top miesta na relax pre telo aj dušu, platené, ale aj voľne dostupné pre verejnosť.

TURISTIKA V OKOLÍ LIPTOVA

V regióne Liptov sa nachádza viac ako 50 turistických chodníkov a označených trás v celkovej dĺžke až 1185 km. Je možné ich kombinovať podľa vlastnej potreby. Tu však nájdete TOP trasy na Liptove s dĺžkou 8 km až18 km. Prídete si na svoje, či už obľubujete prechádzky alebo vysokohorskú turistiku.

Kultúrne pamiatky na Liptove

Liptov je známy svojimi historicko-kultúrnymi pamiatkami, ktoré odrážajú pôvodnú slovenskú ľudovú kultúru a architektúru, ale aj viacerými stredovekými hradmi.

TURISTIKA & RELAX SPOLU

Viac na:
Turistické mapy: https://sk.mapy.cz/
Turistika na Liptove: Slovakia TravelVisitLiptov.sk

HOME OFFICE

A PRENAJMITE
SI U NÁS

CHATKU

Akcia NA ZIMU
Celá chatka 50€/noc