Vlkolínec z Hrabova

Hrabovo – Pod Kalváriou – Vlkolínske lúky – Vlkolínec (720 m n.m.) – Vlkolínske lúky – Malinô Brdo – Hrabovo

Oblasť: Veľká Fatra
Dĺžka trasy: 11,8 km
Trvanie: 4:25 h
Obtiažnosť: Nenaročná (2)
Vzdialenosť od Ranča: 51km
Východisko: Hrabovo, parkovisko  
Koncovy bod trasy: Hrabovo, parkovisko
Prevýšenie: 375 m
Typ: Pre rodiny s deťmi, Vychádzková trasa, Náučný chodník
Poznámka: Do dedinky VLKOLINEC (Pamiatka UNESCO) je môžne píisť aj priamo autom

Nenáročná vychádzková trasa začínajúca v lokalite Hrabovo s veľmi dobrými možnosťami ubytovania a stravovania, je ideálna pre rodiny s deťmi. Nachádza sa tu nástupná stanica lanovky na Malinô Brdolanový park Tarzánia ako aj vodná nádrž s možnosťou člnkovania. Trasa nás dovedie ku klenotu celého regiónu, chránenej lokalite UNESCO – podhorskej osade Vlkolínec (720 m n.m.). Táto historická oblasť je vyhľadávaným miestom turistov z celého sveta.

Trasa začína na parkovisku pri údolnej stanici lanovky na žltej značke, ktorá vedie smerom ku miestnej Kalvárii a ďalej pokračuje po modrej značke na známe Vlkolínske lúky, kde sa ponúkajú výhľady na majestátne skalné útvary a okolité pohoria. Mierne stúpanie na rázcestie Pod Sidorovom a nasledujúce klesanie vás privedie priamo až do centra Vlkolínca. Vrátiť sa dá po rovnakej trase, ale viac odporúčame po ceste nazad odbočiť z Vlkolínskych lúk doľava po červenej značke smerom hore do strediska Malinô Brdo. Dole k východiskovému bodu – parkovisku pri údolnej stanici sa dostanete po trase zjadovky alebo využitím kabínkovej lanovky z Malinô Brda do Hrabova. Lanovku samozrejme môžete využiť aj opačným smerom hneď na začiatku túry.

Do Hrabova nepremáva žiadna linka MHD z autobusovej / železničnej stanice v Ružomberku. Turisti sa tam však dostanú využitím Linky B Cyklo & Aqua Busu Liptov. Tieto autobusy spájajú všetky významné turistické centrá a akuaparky na Liptove a vďaka nim môžu cyklisti, turisti a návštevníci Liptova cestovať bezplatne ak sú držitelia LIPTOV Region Card. Zastávka linky sa situovaná priamo na parkovisku, kde sa nachádza aj východiskový bod trasy.

Možnosti parkovania sú taktiež dostatočné na bezplatnom parkovisku pri údolnej stanici lanovky na Malinô Brdo.

Prespať sa dá či už v Hrabovskej doline na začiatku/konci trasy, ale aj na Malinom Brde, ktoré sa nachádza zhruba v strede trasy, či priamo v dreveniciach a chalupách vo Vlkolínci. Občerstviť a najesť sa dá taktiež vo všetkých troch lokalitách.

ĎALŠIE: Kultúrne pamiatky na Liptove

HOME OFFICE

A PRENAJMITE
SI U NÁS

CHATKU

Akcia NA ZIMU
Celá chatka 50€/noc