Termálne jazierko Kalameny

Termálne jazierko Kalameny

Oblasť: Chočské vrchy
Vzdialenosť od Ranča: 45 km 
Náročnosť: Nenáročná
Vstup je voľný 24/7
Malé umelo vybudované jazierko okolo termálneho prameňa. Teplota prameňa sa pohybuje okolo 33 °C, uprostred jazierka sa nachádza vyvieračka.
 

Termálny prameň v Kalamenoch pri známejších Lúčkach vznikol vrtom v roku 2000. Voda prúdiaca z hlbín má 33 stupňov Celzia, čo umožňuje pohodlné kúpanie i v chladnom zimnom období. Okrem toho k atraktivite prispieva bezplatný vstup a pekné okolie umelo vybudovaného jazierka. Prameň je prístupný celoročne.

Kalameny sú rýchlo dostupné z Ružomberka, či už autom alebo autobusom. Veľmi populárne sú zjavne i pre cyklistov, ktorých sme každú chvíľku stretali na ceste z Lúčok či Ružomberka. Cesta je oveľa menej frekventovanou oproti hlavnému cestnému ťahu z Ružomberka, ktorý je pre príjemnú cykloturistiku pomerne nevhodný, a tak si sem zájdu na výlet i miestni. Kalameny akoby tvorili súčasť obce Lúčky.

Z Lúčok pokračujete po jednej z dvoch hlavných ciest, ktoré sa delia na začiatku tejto obce. Pri smere z Ružomberka si vyberte pravú vetvu. Ďalej je potrebné zájsť až na koniec Kalamenov a napojiť sa na žltú turistickú značku, ktorá vedie dedinou. Pár desiatok, možno stoviek metrov za obcou vás značka privedie k hľadanému termálnemu prameňu a jazierku, ktoré je dobre viditeľné priamo z cesty na ľavej strane. Ak pôjdete niekedy neskoro doobeda, s veľkou pravdepodobnosťou narazíte na kúpajúcich sa a ich odstavené autá. Tým, že voda je dostatočne teplá, prameň je vyhľadávaný celoročne a o kúpajúcich nie je núdza, hoci dá sa vystihnúť i úplne prázdne jazierko.

Ak by ste si sem radi spravili pešiu túru, existuje i takáto možnosť. Pekný môže byť napríklad okruh z Kalamenov cez Liptovský hrad, ktorý je najvyššie položeným hradom na Slovensku. Nachádza sa totiž vo výške 999m. Dnes je to už len menšia ruina. S návštevou obce Kalameny sa dá skombinovať i výstup na vrchol Veľkého Choča, ktorú sme absolvovali aj my, a vrele by sme tento „wellness“ dvojboj aj odporučili. Veď máločo je príjemnejšie ako sa po túre zrelaxovať v termálnom prameni.

Ak prídete autom, parkovanie môže byť v okolí prameňa problémom. Parkuje sa popri príjazdovej ceste, no kapacita je dosť limitovaná. My sme sem prišli v pokročilú doobednú hodinu a zaparkovali sme medzi poslednými. Bola sobota. Ak prídete bicyklom, pokojne si ho môžete odložiť niekde v blízkosti jazierka a budete naň dobre vidieť.

 

Areál v okolí termálneho vrtu v Kalamenoch tvorí samotný výver, okolo ktorého bolo vybudované umelé jazierko s rozmermi približne 10x20m. Výver tvorí niečo ako fontánku, okolo ktorej sa dá posadiť a nechať sa masírovať vodou. Jazierko je okolo pol metra hlboké, na dne pokryté drobnými kamienkami. Jeho okolie tvorí trávnatá plocha, priamo pod strmým svahom smrekového lesa, pričom druhý breh je lemovaný potokom Kalamenianka, ktorý je oddelený od termálneho prameňa a jazierka. Za potokom je príjazdová cesta. Cez potok je možné dostať sa dreveným mostíkom.

Kalamenianka má tok široký zhruba meter a pol, zvláštnej, mútnej farby, akoby ktosi na jej hornom toku zlieval vyvarenú vodu z halušiek. Priamo za mostíkom je vedľa jazierka plytký prameň termálnej vody, ktorý vyzerá, akoby tu prirodzene vyvieral už od nepamäti. Voda z neho sa taktiež vlieva do jazierka. Odporúčame zobrať si sem špeciálnu obuv, vhodnú na kúpanie, resp. takú, ktorú ľahko očistíte vo vode, pretože úsek za mostíkom je rozbahnený. Inak sa v areáli nachádza pekná trávička.

Teplota prameňa pri Kalamenoch má 30-33 stupňov Celzia. Nám sa voda zdala príjemná a bolo zrejmé, že smerom k brehom jej teplota klesá. No v celom jazierku sa dá v pohode povaľovať, aj keď je vonku chladno. Kúpali sme sa tu na prelome marca a apríla a voda bola rozhodne fajn. Nie je horúca, ani vlažná, ale práve taká, aby sa tu v pohode dalo relaxovať za každého ročného obdobia, dokonca aj v zime, čo mnohí veľmi radi využívajú. Jednoducho v podzemí to veľmi dobre namiešali. 🙂

Voda sa šinie na povrch z päťsto-metrových hlbín, čo je naozaj pozoruhodné. Čo sa týka informácií o jej zložení, tak voda patrí medzi vápenato-horečnaté a sírano-hydrouhličitanové. Zrejme aj z tohto dôvodu je na kamienkoch v jazierku badateľné práve oranžové sfarbenie a vo vzduchu klasický vajcovkový odor, ktorý však nie je vyslovene nepríjemný.

HOME OFFICE

A PRENAJMITE
SI U NÁS

CHATKU

Akcia NA ZIMU
Celá chatka 50€/noc