Baranec zo Žiarskej doliny

Ústie Žiarskej doliny – Holý vrch – Baranec (2184 m n.m.) – Žiarske sedlo – Žiarska chata – Ústie Žiarskej doliny

Oblasť: Západné Tatry
Dĺžka trasy: 15,9 km
Trvanie: 7:36 h
Obtiažnosť: Náročna (4)
Vzdialenosť od Ranča: 28 km 
Východisko: ústie Žiarskej doliny
Koncovy bod trasy: ústie Žiarskej doliny
Prevýšenie: 1304 m
Typ: Vysokohorská túra, Vrcholová túra, Okružná túra, Náučný chodník

Baranec (2184 m n.m.) je vrch vynímajúci sa nad Liptovským Mikulášom. Spolu s Kriváňom je dominantnou súčasťou panorámy mesta a neodškriepiteľne patrí aj medzi jeden z najnavštevovanejších vrcholov Západných Tatier a celého Liptova. Jedným z dôvodov je aj skutočnosť, že trasa na Baranec môže byť okruhom, doplneným o zastávku na Žiarskej chate.

Túru začnete na platenom parkovisku v ústí Žiarskej doliny, odkiaľ pokračujete po žltej značke strmším stúpaním až nad hranicu lesa a rázcestie Holý vrch, z ktorého sú nádherné výhľady na celý Liptov. Po dosiahnutí vrchola majestátneho Baranca (2184 m n.m.) postupujete nenáročným klesaním cez Smrek do Žiarskeho sedla (1917 m n.m.) a ďalej výraznejším klesaním po zelenej a modrej značke Žiarskou dolinou až k Žiarskej chate, kde je možnosť celoročne sa občerstviť, prípadne aj prespať. Z chaty sa vám následne ponúkajú viaceré možnosti zostupu. Môžete pokračovať dole po asfaltovej ceste, využiť pôvodnú turistickú trasu po modrej značke cez les s náučným chodníkom, prípadne si prenajať horské kolobežky a na parkovisko – konečný bod trasy sa zviesť.

 

Parkovanie je možné priamo v Ústí Žiarskej doliny na platenom parkovisku s dostatočnou kapacitou.

Dobrú dostupnosť zabezpečuje taktiež aj miestna autobusová doprava z Liptovského Mikuláša. Konečná zastávka autobusu sa nachádza približne 400m od východzieho bodu trasy. Cestovný poriadok >>>

V obci Žiar aj samotnej Žiarskej doline sa nachádza viacero ubytovacích aj stravovacích zariadení. Na začiatku trasy sa nachádza Chata Kožiar s ponukou ubytovania aj stravovania a rovnaké služby celoročne poskytuje aj Žiarska chata, ktorá sa nachádza na trase.

HOME OFFICE

A PRENAJMITE
SI U NÁS

CHATKU

Akcia NA ZIMU
Celá chatka 50€/noc