Náučný chodník Prosiecka a Kvačianska dolina

Kvačany – Prosiecka dolina – planina Svorad – Borovianka – Oblazy – Kvačianska dolina – Kvačany

Oblasť: Chočské vrchy
Dĺžka trasy: 16,7 km
Trvanie: 6:50 h
Obtiažnosť: Nenáročná (2)
Vzdialenosť od Ranča: 40 km
Východisko: Prosiecka dolina
Koncový bod trasy: Prosiecka dolina
Prevýšenie: 319 m
Stúpanie: 695 m
Typ: Náučný chodník

Prosiecka a Kvačianska dolina patria medzi najnavštevovanejšie lokality letnej turistiky na Liptove. Pre svoju nenáročnosť sú obľúbené hlavne u rodín s deťmi. Turistická trasa v tejto lokalite je, okrem mlynov Oblazy, vodopádu či drevených rozhľadní, doplnená aj o náučný chodník. Ten má až 12 zastávok, pričom na každej je umiestnená tabuľa so zaujímavými informáciami z geografie, biológie či histórie, týkajúcich sa tejto nádhernej lokality.

Nenáročná poldenná túra dvoma zaujímavými dolinami v Chočských vrchoch. Začiatok aj koniec túry je v obci Prosiek, ktorá sa nachádza severne od vodnej nádrže Liptovská Mara.

Okruh začína na platenom parkovisku na konci obce Prosiek a pokračuje cez Prosiecku dolinu, ktorej bralnatý charakter treba miestami prekonávať pomocou pomôcok. Dolina je dotváraná skalnými útvarmi prepájanými oceľovými rebríkmi. Počas stúpania narazíte na vodopád Červené piesky. Trasa pokračuje ku krasovej planine Svorad,  kde dosiahnete najvyšší bod celej trasy. Následne smerujete nenáročným terénom do obce Veľké Borové, v ktorej sa môžete občerstviť v hostinci pri cintoríne. Ďalej klesáte tiesňavou Borovianka a po modrej značke až k unikátnym vodným mlynom Oblazy. Ide o technickú pamiatku z 19. storočia, o ktorú sa starajú dobrovoľníci. Oblazy patria k najkrajším a právom najnavštevovanejším pamiatkam na celom Liptove. Cieľ je zaujímavý aj pre rodiny s deťmi, kvôli možnostiam, ktoré ponúka široká lúka, potok s hrádzou, no tiež tunajšie domáce zvieratá.

Kvačianska dolina, ktorou sa vraciate, je pomerne nenáročná. Značka vedie širokou cestou ponad tiesňavu. Túra vyvrcholí pri návšteve rozhľadne, postavenej na skalnom brale s úžasným výhľadom na dolinu a okolité vrchy. Do obce Kvačany je to odtiaľ už len kúsok. Ak využijete autobusovú dopravu, túra sa pre vás môže skončiť po menej ako piatich hodinách už na miestnej autobusovej zastávke. V prípade, že máte auto zaparkované v Prosieku, je nutné asi hodinu a pol pokračovať chodníkom popod horu k parkovisku v Prosieku.

Na začiatku Prosieckej, ako aj Kvačianskej doliny sa nachádzajú platené parkoviská. Veľkosť parkovísk je v oboch prípadoch dostatočná, v Kvačanoch je parkovisko vyasfaltované.

Autobusové spojenie je dostupné z Liptovského Mikuláša do obce Prosiek aj do Kvačian. Cestovný poriadok je dostupný

Cestovný poriadok >>>

Základné služby (potraviny, pohostinstvo) poskytne zázemie v oboch obciach, doplnené o bufet na parkovisku vo východiskovom / koncovom bode trasy na konci obce Prosiek. Približne v polovici trasy sa nachádza obec Veľké Borové, kde nájdeme lokálny hostinec s ponukou občerstvenia.

Ubytovať sa dá na súkromí, v chatách, chalupách alebo niekoľkých menších penziónoch v Prosieku, Kvačanoch alebo na trase vo Veľkom Borovom.

HOME OFFICE

A PRENAJMITE
SI U NÁS

CHATKU

Akcia NA ZIMU
Celá chatka 50€/noc