Poludnica z Liptovského Jána

Liptovský Ján (autobusová zastávka) – Rakytovica sedlo – Predná Poludnica – Poludnica (1549 m n.m.)

Oblasť: Nízke Tatry
Dĺžka trasy: 12 km
Trvanie: 5.08 h
Obtiažnosť:  Náročná (3)
Vzdialenosť od Ranča autom:  18 km
Východisko: Liptovský Ján
Koncový bod trasy: Liptovský Ján
Prevýšenie: 888 m
Typ: Vysokohorská túra, vrcholová túra

Panoramatický výhľad z Poludnice (1549 m n.m.) je nezabudnuteľný, celý Liptov budete mať ako na dlani a pritom to nie je vôbec náročná túra.

Túru začnete aj ukončíte na rovnakom mieste, a to v Liptovskom Jáne na parkovisku resp. autobusovej zastávke pred Hotelom Ďumbier, kde začína zelená značka. Trasa takmer hneď od začiatku strmo stúpa dvomi zjazdovkami lokálneho lyžiarskeho strediska, na vrchole ktorého sa vynárajú prvé pekné výhľady na Liptov a postupuje až do sedla Rakytovica, odkiaľ pokračuje strmým chodníkom po žltej značke smerom na Prednú Poludnicu.

Trasa je členitá, doplnená o panoramatické výhľady na Liptov, no tiež o skalné útvary dostupné po celej trase. Ďalšie prudké stúpanie vedie popri jaskyni, v ktorej sa podľa pamätnej tabule od jesene 1944 schovávalo asi 40 Židov zo Slovenska a Poľska. Všetci prežili vďaka občanom zo Závažnej Poruby, ktorí im pomáhali riskujúc vlastné životy. Nasleduje Predná Poludnica s excelentnými panoramatickými výhľadmi na Liptovskú Maru a Západné Tatry, odkiaľ je to už len kúsok na samotný vrchol Poludnice (1549 m n.m.).

Naspäť sa vrátite po identickej trase príp. si trasu môžete predĺžiť po modrej značke smerom na Kúpeľ a odtiaľ po zelenej značke naspäť do sedla Rakytovica.

 

Autobusová zastávka je priamo na východiskovom/koncovom bode trasy. Autobusom sa k nemu dá dostať priamo z Liptovského Mikuláša do obce Liptovský JánCestovný poriadok >>>

Dostatočné sú aj parkovacie kapacity. Tie sú bezplatné.

HOME OFFICE

A PRENAJMITE
SI U NÁS

CHATKU

Akcia NA ZIMU
Celá chatka 50€/noc