Sivý vrch z Bobroveckej doliny

Bobrovecká Vápenica – Pod Babkami – Chata pod Náružím – sedlo Predovratie – Sivý vrch (1805 m n.m.) – sedlo Predovratie – Babky (1566 m n.m.) – Pod Babkami – Bobrovecká vápenica

Oblasť: Západné Tatry
Dĺžka trasy: 17.9 km
Trvanie: 7:54 h
Obtiažnosť: Náročná (3)
Vzdialenosť od Ranča: 35 km
Východisko: Bobrovecká Vápenica
Koncový bod trasy: Bobrovecká Vápenica
Prevýšenie: 1055 m
Typ: Vysokohorská túra, vrcholová túra, náučný chodník

Sivý vrch (1805 m n.m.) je súčasťou Západných Tatier, pričom je dostupný ako z oblasti Hút, tak z Bobrovca. Túra naň nepatrí medzi najnáročnejšie, no rozhodne je jednou z najkrajších. Hlavne výhľady na Liptov a Oravu stoja za to.

Túru na Sivý vrch začínate na začiatku Bobroveckej doliny, konkrétne v lokalite Bobrovecká Vápenica, kde je možnosť bezplatného zaparkovania. Trasa vedie po modrej značke popri kalvárii po zvážnici cez rázcestie Pod Babkami až na Chatu pod Náružím, kde je možnosť občerstviť sa. Trasa pokračuje po modrej značke do sedla Predovratie, z ktorého stúpa po zelenej značke až na Sivý vrch (1805 m n.m.). Naspäť sa dá ísť po identickej trase, no túru si môžete obohatiť o návštevu vrchu Babky (1566 m n.m.) s unikátnym výhľadom a následne sa na rázcestí Pod Babkami napojiť na pôvodnú trasu. Počas trasy sa môžeme zastaviť pri partizánskom bunkri. Ide o jaskyňu s fotografiami a popisom, v ktorej sa skrývali partizáni.

Priamo vo východiskovom bode trasy v lokalite Bobrovecká Vápenica sa nachádza bezplatné parkovisko s dostatočnou kapacitou.

Autobusová zastávka je vzdialená asi 2,5 km chôdze od Bobroveckej Vápenice na križovatke s obcou Jalovec, kam sa dá dostať prímestskou linkou z Liptovského Mikuláša. Cestovný poriadok >>>

Na trase cestou na vrchol sa prechádza popri Chate pod Náružím na Červenci, kde je možné občerstviť sa alebo aj prespať. Blízko východiskového bodu trasy sa nachádza Horský hotel Mních. Na ceste od Jalovca je možné navštíviť Salaš Pastierska. Okrem toho sú tu vyhradené lokality na stanovanie.

HOME OFFICE

A PRENAJMITE
SI U NÁS

CHATKU

Akcia NA ZIMU
Celá chatka 50€/noc