Veľký Choč cez Likavský hrad

Likavka – Likavský hrad – Sedlo Spuštiak – Stredná Poľana – Veľký Choč (1611 m n.m.) – Lúčanský vodopád – Lúčky

Oblasť: Chočské vrchy
Dĺžka trasy: 18 km
Trvanie: 7:31 h
Obtiažnosť: Náročná (3)
Vzdialenosť od Ranča autom: 51km
Východisko: Likavka (centrum obce) 
Koncový bod trasy: Lúčky (centrum obce)
Prevýšenie: 1121 m
Typ: Vysokohorská túra, vrcholová túra

Veľký Choč (1611 m n.m.) je jedinečný kopec, ktorý je vďaka svojej polohe a výške veľmi dobrým výhľadovým bodom. Ponúka ďaleké panoramatické výhľady na všetky svetové strany. Vychutnáte si z neho netradičný pohľad na Západné Tatry a Liptov budete mať celý ako na dlani. Výstup na Veľký Choč je zaujímavý aj preto, že sa naň dá dostať z viacerých východiskových bodov. Túry sú možné z Valaskej Dubovej, Lúčok, Jasenovej, ale aj Vyšného Kubína.

Túra sa dá začať aj v Likavke, rázovitej obci pri Ružomberku. Táto trasa je jedinečná aj tým, že prechádza po červenej značke popri Likavskom hrade, historickej pamiatke, ktorá určite stojí za návštevu. Trasa je pomerne členitá, postupuje cez horské cesty a lúky. Na križovatke Stredná poľana s trasou z Valaskej Dubovej sa nachádza nocľaháreň „Hotel Choč“. Najnáročnejšie je záverečné stúpanie z križovatky po zelenej značke na samotný vrchol Veľkého Choča (1611 m n.m.). Zostup z vrcholu smerom do lokality Žimerová je miestami ešte strmší a taktiež pomerne náročný. V obci Lúčky na konci trasy sa nachádzajú známe Kúpele LúčkyAQUA-VITAL Park s termálnou vodou a wellness centrom, kde môžete po náročnej túre zrelaxovať, no tiež atraktívny Lúčanský vodopád.

Hrad Likava je zrúcanina hradu v chotári obce Likavka, okres Ružomberok. Je najväčším hradom Liptova a jeho hlavnou úlohou bolo strážiť dôležitú cestu z Považia na Oravu a do Poľska.

Likavský hrad stojaci v severozápadnom cípe Liptova sa po prvý raz spomína v roku 1315. Jeho výstavba sa začala kvôli stráženiu priechodu cez Váh a významnej obchodnej cesty, ktorá viedla z Považia na Oravu a ďalej do Poľska.

Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1315, keď ho Karol Róbert daroval županovi Dončovi. V rokoch 1431 – 1434 bol v rukách husitskej posádky, ďalšími vlastníkmi boli Ján Hunyadi, Peter Komorovský, Zápoľskovci, Pekryovci, Ján Krušič, Ilešháziovci a Tököliovci. Po potlačení prvého Tököliho povstania prešiel pod správu eráru.

V roku 1447 sa stal stoličným hradom a strediskom kráľovského hradného panstva Likava, ku ktorému patrili mestá a mestečká Ružomberok, Nemecká Ľupča (dnešná Partizánska Ľupča), Liptovský Trnovec, Liptovská Sielnica, Bobrovec a ďalších 17 obcí. K pôvodnému jadru hradu bol po roku 1435 pristavený dolný hrad, v 2. polovici 15. storočia gotický horný hrad a po roku 1533 upravený v renesančnom štýle. Rozsiahle stavebné úpravy boli vykonané v rokoch 1642 – 1700, kedy boli vybudované nové opevnenia s 5 baštami. V roku 1670 bol značne poškodený cisárskym vojskom. Neskoršie hrad slúžil ako vojenská ubytovňa a stoličná väznica (1685). V roku 1703 sa hradu zmocnili povstalecké vojská Františka II. Rákociho a v roku 1707 hrad zbúrali na jeho príkaz na ústupe pred cisárskymi vojskami.

Hrad postupne pustol a stala sa z neho len ruina. Po rozsiahlej rekonštrukcii v posledných rokoch bola verejnosti sprístupnená Hunyadyho veža, v ktorej je umiestnená expozícia z dejín Likavského hradu.

Možnosti parkovania sú dostatočné a bezplatné, a to v oboch obciach. Dobrou voľbou sú dve autá, pričom jedno treba zaparkovať v Lúčkach pri AQUA-VITAL Parku a druhým sa dostať do Likavky na menšie parkovisko na konci obce, ktoré je určené pre výlety k Likavskému hradu.

Trasa je dostupná aj autobusovou dopravou, k východiskovému bodu trasy vás dovezie prímestský autobus z Ružomberka. Obec Likavka sa však nachádza neďaleko železničnej a autobusovej stanice v Ružomberku, čiže ďalšia možnosť je začať túru už priamo tu, kam vás aj na jej konci dovezie autobus z Lúčok. Pri štarte z Ružomberka je trasa dlhšia o cca 2 km. Cestovný poriadok >>>

Na samotnej trase nie sú žiadne horské chaty, no nájdeme tu dve núdzové nocľahárne. Na križovatke s trasou z Valaskej Dubovej sa nachádza nocľaháreň „Hotel Choč“ a v lokalite Žimerová je altánok s možnosťou núdzového prespania. Občerstviť alebo plnohodnotne najesť sa môžete až v obci Lúčky na konci trasy. Viaceré ubytovacie zariadenia sa nachádzajú ako v obci Lúčky tak aj v obci Likavka.

HOME OFFICE

A PRENAJMITE
SI U NÁS

CHATKU

Akcia NA ZIMU
Celá chatka 50€/noc