Z Lúčok na Ďumbier a Chopok

Lúčky – Široká dolina – Krúpovo sedlo – Ďumbier (2043 m n.m.) – Demänovské sedlo – Chopok (2024 m n.m.) – Luková – Pod Orlou skalou - Biela Púť

Oblasť: Nízke Tatry
Dĺžka trasy: 18,4 km
Trvanie: 8:30 h
Obtiažnosť: Náročná (4)
Vzdialenosť od Ranča: 37 km
Východisko: Parkovisko Lúčky, Demänovská Dolina
Koncový bod trasy: Biela Púť
Prevýšenie: 1116 m
Stúpanie: 1411 m
Klesanie: 1201 m
Typ: Vysokohorská túra, vrcholová túra, náučný chodník

Ďumbier je s výškou 2043 m n.m. najvyšším vrcholom Nízkych Tatier. Výstup na vrchol však nepatrí medzi najnáročnejšie. Trasa je plynulá, doplnená o úžasné výhľady na obe strany Nízkych Tatier. Liptov, Spiš, Horehronie, Západné a Vysoké Tatry či Slovenské rudohorie sú ako na dlani.

Odporúčame trasu po zelenej značke z Lúčok cez Širokú dolinu a Krúpovo sedlo až na Ďumbier (2043 m n.m.) s návratom po červenej značke vedenej po hrebeni cez Demänovské sedlo na Chopok (2024 m n.m.) a následne po modrej značke dole cez Lukovú až na Mikulášsku chatu. Oddýchnuť a načerpať nové sily môžete na Kamennej chate pod Chopkom alebo v Reštaurácii Rotunda, ktoré sa nachádzajú zhruba v polovici trasy. Zostup z Chopku si môžeme skrátiť jazdou na lanovke v rámci strediska Jasná. V tejto oblasti sa nachádza aj autobusová zastávka, z ktorej sa odveziete späť na parkovisko na Lúčky alebo priamo do Liptovského Mikuláša.

 

Demänovská dolina je s Liptovským Mikulášom prepojená pravidelným autobusovým spojením, ktoré je pomerne dobre načasované pre potreby turistov. Východiskový bod túry sa nachádza priamo na zastávke autobusu, rovnako cieľ trasy. Cestovný poriadok >>>

Taktiež sa pri východiskovom bode trasy nachádza oficiálne parkovisko, parkovanie je zdarma a v dostatočnej kapacite.

Na samotnej trase sa dá občerstviť na Kamennej chate alebo v Reštaurácii Rotunda pod Chopkom, prípadne pri zostupe v lokalite Luková. Občerstviť a prespať sa dá aj na Štefánikovej chate, tá je však asi polhodinu mimo našej trasy.

V celej Demänovskej doline sa nachádza najširšia ponuka ubytovania ako aj gastro zázemia v regióne Liptov.

HOME OFFICE

A PRENAJMITE
SI U NÁS

CHATKU

Akcia NA ZIMU
Celá chatka 50€/noc